لِلْفُقَرَاءِ الْمُهَاجِرِينَ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا وَيَنْصُرُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ
Lelfukarailmuhaciriyn-elleziyne uhricu min diyarihim ve emvalihim yebteğune fadlen minallahi ve rıdvanen ve yensurunallahe ve resulehu ulaike humussadikune.
Kelime
Anlamı
Kökü
لِلْفُقَرَاءِ
fakirler içindir
الْمُهَاجِرِينَ
hicret eden
الَّذِينَ
أُخْرِجُوا
çıkarılan
مِنْ
-ndan
دِيَارِهِمْ
yurtları-
وَأَمْوَالِهِمْ
ve mallarından
يَبْتَغُونَ
ararlar
فَضْلًا
bir lutuf
مِنَ
-dan
اللَّهِ
Allah-
وَرِضْوَانًا
ve rızasını
وَيَنْصُرُونَ
ve yardım ederler
اللَّهَ
Allah’a
وَرَسُولَهُ
ve Elçisine
أُولَٰئِكَ
işte
هُمُ
onlardır
الصَّادِقُونَ
doğru olanlar

 • Abdulbaki Gölpınarlı Abdulbaki Gölpınarlı:
  O mallar, yurtlarından göçenlerin yoksullarına âittir; onlar, ülkelerinden çıkarılmışlar, mallarından ayrılmışlar, Allah’tan ancak bir lütuf ve râzılık dileyegelmişlerdir ve Allah’a ve Peygamberine yardım etmişlerdir; onlardır gerçeklerin ta kendileri.

 • Abdullah Parlıyan Abdullah Parlıyan:
  Allah’ın lütfunu ve rızasını kazanma arzusundan, Allah’a ve Peygamberine yardım ettiklerinden dolayı, yurtlarından çıkarılan ve mallarından mahrum edilen fakir muhâcirlere de verilir. İşte onlar özü-sözü doğru kimselerdir.

 • Adem Uğur Adem Uğur:
  (Allah’ın verdiği bu ganimet malları,) yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılmış olan, Allah’tan bir lütuf ve rıza dileyen, Allah’ın dinine ve Peygamberine yardım eden fakir muhacirlerindir. İşte doğru olanlar bunlardır.

 • Ahmed Hulusi Ahmed Hulusi:
  (O fey’) yurtlarından ve mallarından çıkarılmış, Allâh’tan bir lütuf ve rıdvan isteyen; Allâh’a ve O’nun Rasûlüne yardım eden muhacir fukara içindir... İşte onlar sadıkların ta kendileridir!

 • Ahmet Varol Ahmet Varol:
  (O ganimetler bir de) hicret etmiş olan fakirleredir ki onlar yurtlarından ve mallarından çıkarılmışlardır. Allah’tan bir lütuf ve hoşnutluk arar, Allah’a ve Peygamber’ine yardım ederler. İşte onlar doğrulardır.

 • Ali Bulaç Ali Bulaç:
  (Bundan başka bu mallar,) Hicret eden fakirleredir ki, onlar, Allah’tan bir fazl (lütuf ve ihsan) arayıp, Allah’a ve O’nun Resûlü’ne yardım ederlerken yurtlarından ve mallarından sürülüp-çıkarılmışlardır. İşte bunlar, sadık olanlar bunlardır.

 • Ali Fikri Yavuz Ali Fikri Yavuz:
  (Bilhassa bu ganimet), o fukara muhacirler içindir ki, (Mekke müşriklerinin tazyiki üzerine) yurdlarından ve mallarından çıkarılmışlardır. Halleri şudur: Allah’dan (dünyada) bir rızık ve rıza isterler. Allah’a ve Peygamberine, (mal ve canları ile Allah’ın dinine) yardım ederler. İşte bunlar, sadık olanlardır, (imanlarında sadakat gösterenlerdir).

 • Bayraktar Bayraklı Bayraktar Bayraklı:
  Allah`ın lütfunu ve rızasını kazanma arzusundan, Allah`a ve Peygamberine yardım ettiklerinden dolayı, yurtlarından çıkarılan ve mallarından mahrum edilen fakir muhâcirlere de verilir. İşte onlar özü-sözü doğru kimselerdir.

 • Bekir Sadak Bekir Sadak:
  Allah’in verdigi bu ganimet mallari bilhassa; yurtlarindan ve mallarindan edilmis olan, Allah’tan bir lutuf ve riza dileyen, Allah’in dinine ve peygamberine yardim eden muhacir fakirlerindir. Iste dogru olanlar bunlardir.

 • Celal Yıldırım Celal Yıldırım:
  Ganimet malı, bir de fakir muhacirleredir ki onlar yurtlarından ve mallarından çıkarıldılar; (onlar sadece) Allah’ın geniş lütuf, bol ihsanını ve hoşnutluğunu arzulamaktalar; Allah’a ve Peygamberine yardım ederler. İşte (imânlarında) sâdık olanlar da bunlardır.

 • Cemal Külünkoğlu Cemal Külünkoğlu:
  Bu mallar özellikle, Allah`tan bir lütuf ve hoşnutluk ararken ve Allah`ın dinine ve peygamberine yardım ederken yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılan fakir muhacirlerindir. İşte onlar (imanlarında ve eylemlerinde) doğru olan kimselerdir.

 • Diyanet İşleri Diyanet İşleri:
  Bu mallar özellikle, Allah’tan bir lütuf ve hoşnudluk ararken ve Allah’ın dinine ve peygamberine yardım ederken yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılan fakir muhacirlerindir. İşte onlar doğru kimselerin ta kendileridir.

 • Diyanet Vakfı Diyanet Vakfı:
  (Allah’ın verdiği bu ganimet malları,) yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılmış olan, Allah’tan bir lütuf ve rıza dileyen, Allah’ın dinine ve Peygamberine yardım eden fakir muhacirlerindir. İşte doğru olanlar bunlardır.

 • Edip Yüksel Edip Yüksel:
  ALLAH’ın lütuf ve rızasını aradıkları, ALLAH’ı ve elçisini destekledikleri için yurtlarından ve mallarından edilmiş bulunan göçmenlerin fakirlerine... Doğru olanlar bunlardır.

 • Elmalılı Hamdi Yazır Elmalılı Hamdi Yazır:
  Bir de göç eden fakirlere aittir ki yurtlarından ve mallarından çıkarılmışlardır, Allah’ın lütuf ve rızasını ararlar; Allah’a ve Resulüne yardım ederler. İşte doğru olanlar onlardır.

 • Fizil-al il Kuran Fizil-al il Kuran:
  Allah’ın verdiği bu ganimet malları, yurtlarından ve mallarından çıkmış olan, Allah’tan bir lütuf ve rıza dileyen, Allah’ın dinine ve Peygamberine yardım eden fakir muhacirlerindir. İşte doğru olanlar bunlardır.

 • Gültekin Onan Gültekin Onan:
  (Bundan başka bu mallar) Hicret eden fakirleredir ki, onlar, Tanrı’dan bir fazl arayıp, Tanrı’ya ve O’nun Resulü’ne yardım ederlerken yurtlarından ve mallarından sürülüp çıkarılmışlardır. İşte bunlar, sadık olanlar bunlardır.

 • Harun Yıldırım Harun Yıldırım:
  Yurtlarından ve mallarından çıkartılan, Allah’ın lütuf ve rızasını isteyen, Allah’a ve Rasulü’ne yardım eden, fakir muhacirlere –ki bunlar, sadıkların kendileridir.

 • Hasan Basri Çantay Hasan Basri Çantay:
  (Bilhassa o reyi’), hicret eden fakirlere âiddir ki onlar Allahdan fazl (-u inayet) ve hoşnudluk ararlar ve Allaha ve peygamberine (mallariyle, canlariyle) yardım ederlerken yurdlarından ve mallarından (mahrum edilerek) çıkarılmışlardır. İşte bunlar saadıkların ta kendileridir.

 • Hayrat Neşriyat Hayrat Neşriyat:
  (Bu ganîmetler,) Allah`dan bir lütuf ve bir rıdvan (O`nun rızâsını) ararlarken, yurtlarından ve mallarından çıkarılan ve Allah`a (O`nun dînine) ve peygamberine yardım eden o fakir Muhâcirlere âiddir. İşte onlar, gerçekten (îmanlarında) sâdık olanlardır!

 • İbn-i Kesir İbn-i Kesir:
  Yurtlarından ve mallarından çıkarılmış olan, Allah’tan bir lutuf ve rıza dileyen, Allah’ın dinine ve peygamberine yardım eden fakir muhacirler içindir. İşte bunlar, sadıkların kendileridir.

 • İlyas Yorulmaz İlyas Yorulmaz:
  Aynı zamanda ganimet, Allah’dan lütuf ve rızalık istemek, Allah ve O nun elçisine yardım etmek için, yurtlarını ve mallarını terk ederek çıkmış muhacirlerin fakirlerine aittir. İşte onlar doğru yapanlardır.

 • İskender Ali Mihr İskender Ali Mihr:
  (Fey), hicret eden fakirler içindir ki onlar, yurtlarından çıkarıldılar ve mallarından uzaklaştırıldılar. Onlar, Allah’tan fazl ve rıza ararlar. Ve Allah’a ve O’nun Resûl’üne yardım ederler. İşte onlar, onlar sadıklardır.

 • Kadri Çelik Kadri Çelik:
  (Allah’ın verdiği bu ganimet malları,) Yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılmış olan, Allah’tan bir lütuf ve rıza dileyen, Allah’ın dinine ve peygamberine yardım eden fakir muhacirlerindir. İşte doğru olanlar bunlardır.

 • Muhammed Esed Muhammed Esed:
  (Böylece, bu ganimetlerin bir kısmı) zulüm ve kötülük diyarını terk etmiş olanlar arasındaki yoksullar(a verilecektir.) Yurtlarından ve mülklerinden sürülmüş, Allah’ın lütfunu ve rızasını arayan ve Allah’a ve Elçisi(nin davası)na yardım edenler, sözlerinde duranlar işte onlardır!

 • Mustafa İslamoğlu Mustafa İslamoğlu:
  (Bu gelirler), yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılan muhacirler arasındaki fakirlere (verilir); Allah`tan kendilerine ulaşacak bir lütuf ve rızanın peşine düşen, Allah`a ve Rasulüne yardım eden kimseler bunlardır: İşte onlar, evet onlar (iman) sözüne sadık olanlardır.

 • Ömer Nasuhi Bilmen Ömer Nasuhi Bilmen:
  (O mal) Muhacirler olan fakirlere de aittir ki, onlar kendi yurtlarından ve mallarından çıkarıldılar, Allah’tan bir fazl ve rıdvan ararlar ve Allah’a ve Peygamberine hizmet ederler. İşte sâdıklar olanlar onlardır.

 • Ömer Öngüt Ömer Öngüt:
  (Allah’ın verdiği bu ganimet malları) bilhassa; yurtlarından ve mallarından edilmiş olan, Allah’ın lütfunu ve rızâsını dileyen, Allah’ın dinine ve Peygamber’ine yardım eden muhacir fakirlerindir. Onlar sâdıkların tâ kendileridir.

 • Sadık Türkmen Sadık Türkmen:
  Bu mallar özellikle Allah’tan bir lütuf ve hoşnutluk ararken ve Allah’ın dinine ve peygamberine yardım ederken yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılan fakir muhacirlerindir. İşte onlar doğru kimselerin ta kendileridir.

 • Seyyid Kutub Seyyid Kutub:
  Allah’ın verdiği bu ganimet malları, yurtlarından ve mallarından çıkmış olan, Allah’tan bir lütuf ve rıza dileyen, Allah’ın dinine ve Peygamberine yardım eden fakir muhacirlerindir. İşte doğru olanlar bunlardır.

 • Suat Yıldırım Suat Yıldırım:
  Allah’ın nasib ettiği bu ganimet malları o hicret eden fakirlere aittir ki, onlar Allah’ın lütfunu ve rızasını taleb etmek, Allah’ın dinine ve Resulüne destek vermek için yurtlarından ve mallarından edildiler. İşte imanlarında sadık ve samimi olanlar ancak onlardır.

 • Süleyman Ateş Süleyman Ateş:
  (O mallar) Şu göçmen fakirlere âittir ki (onlar) yurtlarından ve mallarından (sürülüp) çıkarılmışlardır; Allâh’ın lutuf ve rızâsını ararlar; Allah’a ve Elçisine yardım ederler. İşte doğru olanlar onlardır.

 • Şaban Piriş Şaban Piriş:
  Bu, yurtlarından ve mallarından edilmiş, Allah’tan bir lütuf ve rıza arayarak Allah’ın dinine ve Peygamberine yardım eden fakir muhacirler içindir. Ki Onlar, sadıkların ta kendileridir.

 • Tefhim-ul Kur'an Tefhim-ul Kur'an:
  (Bundan başka bu mallar,) Hicret eden fakirleredir ki, onlar, Allah’tan bir fazl (lütuf ve ihsan) arayıp, Allah’a ve O’nun Resulüne yardım ederlerken yurtlarından ve mallarından sürülüp çıkarılmışlardır. İşte bunlar, sadık olanlar bunlardır.

 • Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri Öztürk:
  Sözü edilen o mallar, göçmen yoksullar içindir. Onlar ki, yurtlarından çıkarılıp mallarından yoksun bırakılmışlardır; Allah’tan bir lütuf ve bir hoşnutluk peşindedirler; Allah’a ve resulüne yardım ederler. İşte onlardır, özü sözü doğru olanlar.

 • Yusuf Ali (İngilizce) Yusuf Ali (İngilizce):
  (Some part is due) to the indigent Muhajirs, those who were expelled from their homes and their property, while seeking Grace from Allah and (His) Good Pleasure, and aiding Allah and His Messenger: such are indeed the sincere ones:-