وَاتَّبَعْتُ مِلَّةَ آبَائِي إِبْرَاهِيمَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ ۚ مَا كَانَ لَنَا أَنْ نُشْرِكَ بِاللَّهِ مِنْ شَيْءٍ ۚ ذَٰلِكَ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ عَلَيْنَا وَعَلَى النَّاسِ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَشْكُرُونَ
Vetteba’tü millete abai ibrahıme ve ishaka ve ya’kub ma kane lena en nüşrike billahi min şey’ zalike min fadlillahi aleyna ve alen nasi ve lakinne ekseran nasi la yeşkürun
Kelime
Anlamı
Kökü
وَاتَّبَعْتُ
ve uydum
مِلَّةَ
dinine
ابَائِي
atalarım
إِبْرَاهِيمَ
İbrahim’in
وَإِسْحَاقَ
ve İshak’ın
وَيَعْقُوبَ
ve Ya’kub’un
مَا
(hakkımız) yoktur
كَانَ
لَنَا
bizim
أَنْ
نُشْرِكَ
ortak koşmağa
بِاللَّهِ
Allah’a
مِنْ
herhangi bir
شَيْءٍ
şeyi
ذَٰلِكَ
bu
مِنْ
فَضْلِ
bir lutfudur
اللَّهِ
Allah’ın
عَلَيْنَا
üzerimize
وَعَلَى
ve üzerine
النَّاسِ
insanların
وَلَٰكِنَّ
ama
أَكْثَرَ
çoğu
النَّاسِ
insanların
لَا
يَشْكُرُونَ
şükretmezler

 • Abdulbaki Gölpınarlı Abdulbaki Gölpınarlı:
  Ve atalarım İbrâhim’in, İshak’ın ve Yakup’un dinine uydum. Hiçbir şeyi Allah’a eş tutmamıza imkân yok, bu da bize ve insanlara, Allah’ın bir lütfü, fakat insanların çoğu şükretmez.

 • Abdullah Parlıyan Abdullah Parlıyan:
  Atalarım İbrahim, İshak ve Ya’kub’un dinine uydum. Allah’a herhangi birşeyi ortak koşmak bize yakışmaz; bu tevhid inancı bize ve insanlara Allah’ın bir lütfudur. Ama insanların çoğu, bu lütfun değerini bilmez de onun için şükretmezler.

 • Adem Uğur Adem Uğur:
  Atalarım İbrahim, İshak ve Ya’kub’un dinine uydum. Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmamız bize yaraşmaz. Bu, Allah’ın bize ve insanlara olan lütfundandır. Fakat insanların çoğu şükretmezler.

 • Ahmed Hulusi Ahmed Hulusi:
  "Ben, atalarım İbrahim, İshak ve Yakup’un milletine (tevhid dinine) tâbi oldum... Allâh’a herhangi bir şeyi (nefsim dâhil) ortak koşmamız bizim için olacak şey değildir! Bu hem bizim üzerimize ve hem de insanlar üzerine Allâh’ın fazlındandır. Fakat insanların çoğunluğu (bu hakikati değerlendirip) şükretmezler."

 • Ahmet Varol Ahmet Varol:
  Atalarım İbrahim, İshak ve Ya’kub’un dinine uydum. Allah’a bir şeyi ortak koşmak bize yaraşmaz. Bu, Allah’ın bize ve insanlara olan lütfundandır; ancak insanların çoğu şükretmezler.

 • Ali Bulaç Ali Bulaç:
  "Atalarım İbrahim’in, İshak’ın ve Yakub’un dinine uydum. Allah’a hiçbir şeyle şirk koşmamız bizim için olacak şey değil. Bu, bize ve insanlara Allah’ın lütuf ve ihsanındandır, ancak insanların çoğu şükretmezler."

 • Ali Fikri Yavuz Ali Fikri Yavuz:
  Atalarım; İbrahîm, İshak ve Yakub’un dinine uydum. Bizim, Allah’a hiç bir şeyi ortak koşmamız olamaz. Bu tevhîd, bize ve insanlara Allah’ın bir fazlıdır, fakat insanların çoğu şükretmezler.

 • Bayraktar Bayraklı Bayraktar Bayraklı:
  “Atalarım İbrâhim, İshâk ve Ya‘kûb`un dinine uydum. Allah`a herhangi bir şeyi ortak koşmak bize yaraşmaz. Bu, Allah`ın bize ve insanlara olan lütfundandır. Fakat insanların çoğu şükretmezler.”

 • Bekir Sadak Bekir Sadak:
  Atalarim Ibrahim, Ishak ve Yakub’un dinine uydum. Allah’a herhangi bir ortak kosmak bize yarasmaz; bu, Allah’in bize ve insanlara olan lutfudur; fakat insanlarin cogu sukretmez» dedi.

 • Celal Yıldırım Celal Yıldırım:
  Atalarım İbrahim, İshâk ve Yâkub’un dinine uydum. Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmak bize yakışmaz. Bu da Allah’ın bize ve insanlara olan iyilik ve ihsanıdır. Ne var ki insanların çoğu şükretmezler.

 • Cemal Külünkoğlu Cemal Külünkoğlu:
  “Onun yerine atalarım İbrahim`in, İshak`ın ve Yakub`un dinlerine bağlandım. Allah`a herhangi bir şeyi ortak koşmak bize yakışmaz. Bu inanç Allah`ın, gerek bize ve gerekse tüm insanlara yönelik bir lütfudur. Fakat insanların çoğu Allah`a şükretmezler.”

 • Diyanet İşleri Diyanet İşleri:
  "Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un dinine uydum. Bizim, Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmamız (söz konusu) olamaz. Bu, bize ve insanlara Allah’ın bir lütfudur, fakat insanların çoğu şükretmezler."

 • Diyanet Vakfı Diyanet Vakfı:
  Atalarım İbrahim, İshak ve Ya’kub’un dinine uydum. Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmamız bize yaraşmaz. Bu, Allah’ın bize ve insanlara olan lütfundandır. Fakat insanların çoğu şükretmezler.

 • Edip Yüksel Edip Yüksel:
  "Ben, atalarım İbrahim, İshak ve Yakup’un dinine uydum. ALLAH’a herhangi bir şeyi ortak koşmak bize yakışmaz. Bu, ALLAH’ın bize ve halka olan lütfudur. Ancak insanların çoğu şükretmez."

 • Elmalılı Hamdi Yazır Elmalılı Hamdi Yazır:
  «Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un dinine uydum. Bizim, Allah’a hiçbir şeyi ortak tutmamız olmaz. Bu, bize ve insanlara Allah’ın bir lutfudur. Fakat insanların çoğu şükretmezler.»

 • Fizil-al il Kuran Fizil-al il Kuran:
  Onun yerine atalarım İbrahim’in, İshak’ın ve Yakub’un dinlerine bağlandım. Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmak bize yakışmaz. Bu inanç Allah’ın, gerek bize ve gerekse tüm insanlara yönelik bir lütfudur. Fakat insanların çoğu Allah’a şükretmezler.

 • Gültekin Onan Gültekin Onan:
  "Atalarım İbrahim’in, İshak’ın ve Yakub’un dinine uydum. Tanrı’ya hiç bir şeyle şirk koşmamız bizim için olacak şey değil. Bu, bize ve insanlara Tanrı’nın lütuf ve ihsanındandır, ancak insanların çoğu şükretmezler."

 • Harun Yıldırım Harun Yıldırım:
  "Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un dinine uydum. Allah’a hiç bir şeyle şirk koşmamız bizim için olacak şey değildir. Bu, bize ve insanlara Allah’ın bir lütfudur. Fakat insanların çoğu şükretmezler."

 • Hasan Basri Çantay Hasan Basri Çantay:
  «Atalarım İbrâhîmin, İshaakın, Ya’kubun dînine uydum. Allaha her hangi bir şey’i ortak tutmamız bizim için (doğru) olmaz. Bu (tevhîd), bize ve insanlara Allahın lütf-ü ınâyetindendir. Fakat insanların çoğu (buna karşı) şükretmezler».

 • Hayrat Neşriyat Hayrat Neşriyat:
  `Çünki (ben,) atalarım İbrâhîm, İshâk ve Ya`kub`un dînine tâbi` oldum. Allah`a herhangi bir şeyi ortak koşmamız, bizim için (aslâ câiz) olmaz! Bu, bize ve insanlara Allah`ın bir lütfudur; fakat insanların çoğu şükretmezler.`

 • İbn-i Kesir İbn-i Kesir:
  Atalarım İbrahim, İshak ve Ya’kub’un dinine uydum. Herhangi bir şeyi Allah’a şirk koşmamız bize yaraşmaz. Bu, Allah’ın bize ve insanlara olan lütfundandır. Fakat insanların çoğu şükretmezler.

 • İlyas Yorulmaz İlyas Yorulmaz:
  "Atalarım İbrahim, İshak ve Yakup’un dinlerine tabi oldum. Bizim hiçbir şeyi Allah’a ortak koşmamız mümkün değildir. Bu davranış biçimi, Allah’ın bize ve insanlara bir lütfu dur. Ama insanların çoğu Allah’ın bu lütfu na şükretmiyor. "

 • İskender Ali Mihr İskender Ali Mihr:
  Ve ben, atalarım İbrâhîm (A.S), İshak (A.S) ve Yâkub (A.S)’ın dînine tâbî oldum. Bizim, Allah’a bir şey ile şirk koşmamız olamaz. İşte bu, Allah’ın bize ve insanlara fazlındandır. Fakat insanların çoğu, şükretmezler.

 • Kadri Çelik Kadri Çelik:
  "Babalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un dinine uydum. Allah’a her hangi bir ortak koşmak bize yaraşmaz. Bu, Allah’ın bize ve insanlara olan lütfüdür; fakat insanların çoğu şükretmez."

 • Muhammed Esed Muhammed Esed:
  ve atalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un yolunu tuttum. (Çünkü) tanrısal nitelikleri Allah’tan başka herhangi bir varlığa yakıştırmak bizlere yakışmaz: Allah’ın bize ve bütün insanlığa bahşettiği lütfun bir (sonucudur) bu, ama insanların çoğu bu (lütfun) değerini bilmez.

 • Mustafa İslamoğlu Mustafa İslamoğlu:
  ve atalarım İbrahim, İshak ve Yakub`un inanç sistemine uydum. Allah`a ait herhangi bir niteliği ondan başkasına yakıştırmak bize yakışmaz. İşte bu (tevhidi iman), Allah`ın bize ve tüm insanlığa olan bir lutfudur: ne var ki insanların çoğu bunu değerlendirmez.

 • Ömer Nasuhi Bilmen Ömer Nasuhi Bilmen:
  «Ve babalarım İbrahim’in, İshak’ın ve Yakub’un milletine tâbi oldum. Bizim için Allah’a herhangi bir şeyden şerik edinmemiz doğru olamaz. Bu tevhid bizim üzerimize ve nâsın üzerine Allah Teâlâ’nın bir fazlıdır. Velâkin nâsın ekserisi şükretmezler.»

 • Ömer Öngüt Ömer Öngüt:
  "Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un dinine uydum. Allah’a herhangi bir ortak koşmak bize yaraşmaz. Bu Allah’ın bize ve bütün insanlara bir lütfudur. Fakat insanların çoğu şükretmezler. "

 • Sadık Türkmen Sadık Türkmen:
  Atalarım ibrahim’in, İshak’ın ve Yakub’un milletine/dinine uydum. Herhangi bir şeyi Allah’a ortak koşmamız, bize yaraşmaz. İşte bu Allah’ın bizlere ve insanlara lütfudur. Fakat insanların birçoğu şükretmez.

 • Seyyid Kutub Seyyid Kutub:
  Onun yerine atalarım İbrahim’in, İshak’ın ve Yakub’un dinlerine bağlandım. Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmak bize yakışmaz. Bu inanç Allah’ın, gerek bize ve gerekse tüm insanlara yönelik bir lütfudur. Fakat insanların çoğu Allah’a şükretmezler.

 • Suat Yıldırım Suat Yıldırım:
  (37-38) Yusuf: "Yiyeceğiniz yemek size henüz gelmeden, her birinizin rüyasının tabirini size bildirmiş olurum. Bu, Rabbimin bana öğrettiği ilimlerdendir. Ama, önce biraz beni dinleyin: Ben Allah’a iman etmeyen, âhireti de inkâr eden bir halkın dinini bir tarafa atıp, atalarım İbrâhim, İshak ve Yâkub’un dinine tabi oldum. Allah’a herhangi bir şeyi şerik saymak bizim için asla doğru olmaz. Bu tevhid inancı, Allah’ın hem bize, hem de insanlara olan ihsanıdır. Ama ne yazık ki insanların çoğu bu nimete şükretmezler."

 • Süleyman Ateş Süleyman Ateş:
  "Atalarım İbrâhim, İshak ve Ya’kûb’un dinine uydum. Bizim, herhangi bir şeyi Allah’a ortak koşmağa hakkımız yoktur. Bu (tevhid), bize ve bütün insanlara Allâh’ın bir lutfudur, ama insanların çoğu şükretmezler."

 • Şaban Piriş Şaban Piriş:
  Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un dinine uydum. Biz, Allah’a şirk koşmayız. Bu, Allah’ın bize ve insanlara olan Allah’ın lütfundandır fakat, insanların çoğu buna şükretmezler.

 • Tefhim-ul Kur'an Tefhim-ul Kur'an:
  «Atalarım İbrahim’in, İshak’ın ve Yakub’un dinine uydum. Allah’a hiç bir şeyle şirk koşmamız bizim için olacak şey değil. Bu, bize ve insanlara Allah’ın lütuf ve ihsanındandır, ancak insanlardan çoğu şükretmezler.»

 • Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri Öztürk:
  "Ve atalarım İbrahim’in, İshak’ın, Yakub’un milletine uydum. Bizim herhangi birşeyi Allah’a ortak tutmamız söz konusu olamaz. İşte bu, Allah’ın bize ve diğer insanlara bir lütfudur. Ama insanların çokları şükretmiyorlar."

 • Yusuf Ali (İngilizce) Yusuf Ali (İngilizce):
  "And I follow the ways of my fathers,- Abraham, Isaac, and Jacob; and never could we attribute any partners whatever to Allah: that (comes) of the grace of Allah to us and to mankind: yet most men are not grateful.