وَكَذَٰلِكَ أَنْزَلْنَاهُ حُكْمًا عَرَبِيًّا ۚ وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُمْ بَعْدَمَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِيٍّ وَلَا وَاقٍ
Ve kezalike enzelnahü hukmen arabiyya ve leinitteba’te ehvaehüm ba’de ma caeke minel ılmi ma leke minellahi miv veliyyiv ve la vak
Kelime
Anlamı
Kökü
وَكَذَٰلِكَ
ve işte
أَنْزَلْنَاهُ
biz onu indirdik
حُكْمًا
bir hüküm olarak
عَرَبِيًّا
arapça
وَلَئِنِ
ve eğer
اتَّبَعْتَ
uyarsan
أَهْوَاءَهُمْ
onların keyiflerine
بَعْدَمَا
sonra
جَاءَكَ
sana gelen
مِنَ
-den
الْعِلْمِ
ilim-
مَا
artık yoktur
لَكَ
senin için
مِنَ
اللَّهِ
Allah’tan
مِنْ
hiçbir
وَلِيٍّ
dost
وَلَا
ne de
وَاقٍ
bir koruyucu

 • Abdulbaki Gölpınarlı Abdulbaki Gölpınarlı:
  İşte böylece onu -Arapça bir hükümdür- indirdik. Sence bilindikten sonra tutar da onların dileklerine uyarsan Allah’a karşı ne bir dost bulunur sana, ne de seni ondan koruyacak biri.

 • Abdullah Parlıyan Abdullah Parlıyan:
  İşte biz bu Kur’ân’ı Arap diliyle hükümler ve hikmetler yığını bir kitap olarak indirdik. Ey peygamber! Sana gelen bunca vahiy bilgisinden sonra, onların gelip geçici istek ve arzularına uyarsan bil ki, Allah’a karşı ne bir yardımcı ve ne de bir koruyucu bulamazsın.

 • Adem Uğur Adem Uğur:
  Ve böylece biz onu Arapça bir hüküm (hikmetli bir söz) olarak indirdik. Eğer sana gelen bu ilimden sonra, onların arzularına uyarsan, (işte o zaman) Allah tarafından senin ne bir dostun ne de koruyucun vardır.

 • Ahmed Hulusi Ahmed Hulusi:
  İşte biz Onu Arapça bir hüküm olarak inzâl ettik... Yemin olsun ki, sana gelen ilimden sonra onların kuruntularına tâbi olursan, senin Allâh’tan ne bir Veliyy’in ve ne de bir koruyanın olur.

 • Ahmet Varol Ahmet Varol:
  İşte böylece biz onu Arapça bir hüküm olarak indirdik. Sana gelen bu ilimden sonra onların arzularına uyarsan senin için Allah’tan ne bir yardımcı ne de bir koruyucu olur.

 • Ali Bulaç Ali Bulaç:
  İşte böylece Biz onu (Kur’an’ı) Arapça bir hüküm olarak indirdik. Andolsun, sana gelen bu ilimden sonra, onların heva (istek ve tutku)larına uyacak olursan, senin için Allah’tan ne bir yardımcı, dost, ne bir koruyucu vardır.

 • Ali Fikri Yavuz Ali Fikri Yavuz:
  İşte biz, o Kur’ân’ı böyle Arapça bir hikmet olarak indirdik. Andolsun ki, eğer sana vahy ile gelen bu ilimden sonra, kâfirlerin arzularına uyacak olursan, senin için, Allah’ın azabından kurtaracak ne bir yardımcı, ne de bir koruyucu vardır.

 • Bayraktar Bayraklı Bayraktar Bayraklı:
  İşte biz o Kur`ân`ı Arapça bir hikmet kaynağı olarak indirdik. Eğer sana gelen bu ilimden sonra onların arzularına uyarsan, Allah`tan sana ne bir dost nasip olur, ne de bir koruyucu.

 • Bekir Sadak Bekir Sadak:
  Boylece Biz Kuran’i arabca bir hukum ve hikmet olarak indirdik. Sana ilim geldikten sonra onlarin heveslerine uyarsan, and olsun ki, Allah katinda sana bir dost ve seni koruyan cikmaz.

 • Celal Yıldırım Celal Yıldırım:
  Ve işte böylece Kur’ân’ı Arapça bir hüküm (ve hikmet) olarak indirdik. Artık (ey peygamber!) sana gelen (bunca) ilimden sonra onların heveslerine uyacak olursan, senin için Allah’tan ne bir yardımcı dost, ne de bir koruyucu vardır.

 • Cemal Külünkoğlu Cemal Külünkoğlu:
  Ve işte böylece biz onu (Kur`an`ı, Peygamber ve toplumu Arapça konuştuğu için) Arapça bir hüküm olarak indirdik. Artık sana gelen (bunca) ilimden sonra onların heveslerine uyacak olursan (işte o zaman), Allah`ın azabından seni koruyacak ne bir dost, ne de bir koruyucu vardır.

 • Diyanet İşleri Diyanet İşleri:
  Böylece biz onu (Kur’an’ı) Arapça bir hüküm olarak indirdik. Sana gelen bu ilimden sonra eğer sen onların heva ve heveslerine uyarsan, Allah tarafından senin için ne bir dost vardır, ne de bir koruyucu.

 • Diyanet Vakfı Diyanet Vakfı:
  Ve böylece biz onu Arapça bir hüküm (hikmetli bir söz) olarak indirdik. Eğer sana gelen bu ilimden sonra, onların arzularına uyarsan, (işte o zaman) Allah tarafından senin ne bir dostun ne de koruyucun vardır.

 • Edip Yüksel Edip Yüksel:
  Böylece onu Arapça bir yasa olarak indirdik. Sana gelen bilgiden sonra onların keyfine uyarsan ALLAH’a karşı ne bir dostun ne de bir koruyucun olamaz.

 • Elmalılı Hamdi Yazır Elmalılı Hamdi Yazır:
  Ve işte biz o Kur’ân’ı Arapça bir hüküm olarak indirdik. Yemin olsun ki, eğer sen, sana vahiyle gelen bu bilgiden sonra onların keyiflerine uyacak olursan, sana Allah’dan ne bir dost vardır, ne de bir koruyucu.

 • Fizil-al il Kuran Fizil-al il Kuran:
  Bunun yanısıra biz onu Arapça bir hüküm sistemi olarak indirdik. Eğer sana gelen bu bilgiden sonra onların keyfi arzularına uyacak olursan, seni Allah’ın elinden kurtaracak bir destekçi, bir koruyucu bulamazsın.

 • Gültekin Onan Gültekin Onan:
  İşte böylece biz onu (Kuran’ı) Arapça bir hüküm olarak indirdik. Andolsun, sana gelen bu ilimden sonra, onların heva (istek ve tutku)larına uyacak olursan, senin için Tanrı’dan ne bir yardımcı, dost, ne bir koruyucu vardır.

 • Harun Yıldırım Harun Yıldırım:
  Ve böylece biz onu Arapça bir hüküm (hikmetli bir söz) olarak indirdik. Eğer sana gelen bu ilimden sonra, onların arzularına uyarsan, (işte o zaman) Allah tarafından senin ne bir dostun ne de koruyucun vardır.

 • Hasan Basri Çantay Hasan Basri Çantay:
  İşte biz onu (Kur’ânı) böyle Arabca bir hikmet olarak indirdik. Andolsun ki sana (vahy ile) gelen (bu) ilimden sonra onların hevâ (ve heves) lerine uyarsan Allahdan senin için ne bir yardımcı vardır, ne de bir koruyucu.

 • Hayrat Neşriyat Hayrat Neşriyat:
  İşte böylece onu (o Kur`ân`ı) Arabca bir hüküm olarak indirdik. And olsun ki, eğer sana (vahiyle) gelen ilimden sonra onların arzularına uyacak olursan, Allah`dan senin için ne bir dost, ne de bir koruyucu vardır.

 • İbn-i Kesir İbn-i Kesir:
  İşte böylece Biz, onu arapça bir hüküm olarak indirdik. Sana gelen bilgiden sonra, onların heveslerine uyarsan; andolsun ki Allah katından sana bir dost ve koruyucu çıkmaz.

 • İlyas Yorulmaz İlyas Yorulmaz:
  Böylece kitabı sana Arapça olarak hükümlendirdik. Eğer sana gelen bunca ilimlerden sonra, onların (ayetlerin bir kısmına inanıp bir kısmını inkar edenlerin) arzularına tabi olursan, kendin için Allah dan başka, seni ne sahiplenen, nede seni koruyan birisini bulabilirsin.

 • İskender Ali Mihr İskender Ali Mihr:
  İşte böyle O’nu, Arapça bir hüküm olarak indirdik. Sana ilimden bunca şey geldikten sonra eğer onların heveslerine tâbî olursan, elbette senin için Allah’tan başka bir dost ve bir koruyucu yoktur.

 • Kadri Çelik Kadri Çelik:
  İşte böylece biz onu (Kur’an’ı) Arapça bir hüküm olarak indirdik. Şüphesiz sana gelen bu ilimden sonra, onların hevalarına uyacak olursan, senin için Allah’tan ne bir veli, ne de bir koruyucu vardır.

 • Muhammed Esed Muhammed Esed:
  Biz bu (ilahi kelamı) işte böyle Arap dilinde, bir hüküm ve hikmet (kaynağı) olarak indirdik. Ve gerçek şu ki, eğer sana (vahyi) bilgi geldikten sonra kalkıp insanların gelgeç isteklerine uyarsan, (bil ki) Allah’a karşı ne bir koruyucu ne de bir yardımcı bulabilirsin!

 • Mustafa İslamoğlu Mustafa İslamoğlu:
  Ve işte böylece Biz, onu Arapça bir hüküm kaynağı olarak indirdik. Artık sana ilimden bir pay verildikten sonra eğer onların keyfi arzularının peşine düşersen, senin için Allah`tan başka ne bir yar, ne de bir sığınak var!

 • Ömer Nasuhi Bilmen Ömer Nasuhi Bilmen:
  Ve işte Biz onu (Kur’an’ı) Arapça bir hüküm olarak indirdik ve andolsun ki, eğer sana gelen ilmden sonra onların hevâlarına uyacak olursan senin için Allah’tan ne bir yardımcı vardır, ne de bir koruyucu.

 • Ömer Öngüt Ömer Öngüt:
  İşte biz böylece onu Arapça bir hüküm olarak indirdik. Eğer sana gelen ilimden sonra onların hevâlarına uyarsan, andolsun ki Allah katından sana ne bir dost ne de bir koruyucu çıkmaz.

 • Sadık Türkmen Sadık Türkmen:
  Böylece biz onu (Kur’an’ı), Arapça bir hüküm olarak indirdik. Sana gelen bu ilimden sonra eğer sen, onların heva (hak, hukuk tanımayan arzularına) ve heveslerine uyarsan; Allah tarafından senin için ne bir dost vardır, ne de bir koruyucu.

 • Seyyid Kutub Seyyid Kutub:
  Bunun yanısıra biz onu Arapça bir hüküm sistemi olarak indirdik. Eğer sana gelen bu bilgiden sonra onların keyfi arzularına uyacak olursan, seni Allah’ın elinden kurtaracak bir destekçi, bir koruyucu bulamazsın.

 • Suat Yıldırım Suat Yıldırım:
  Böylece biz Kur’ân’ı Arapça bir hüküm ve hikmet olarak indirdik. Şayet, sana gelen bunca ilimden sonra o muhaliflerin keyiflerine uyacak olursan, Allah’ın cezasından seni koruyacak ne bir dost, ne bir hâmi bulamazsın.

 • Süleyman Ateş Süleyman Ateş:
  Ve işte biz onu, Arapça bir hüküm (hikmet gereğince hükmeden bir Kitap) olarak indirdik. Eğer sana gelen bu ilimden sonra onların keyiflerine uyarsan, artık seni Allah’tan kurtaracak ne bir veli ne de koruyucu olmaz.

 • Şaban Piriş Şaban Piriş:
  İşte böylece Kur’an’ı Arapça bir hüküm olarak indirdik. Sana ilim geldikten sonra onların heveslerine uyarsan, and olsun ki, Allah katında sana bir veli ve koruyucu olamaz.

 • Tefhim-ul Kur'an Tefhim-ul Kur'an:
  İşte böylece biz onu (Kur’an’ı) Arapça bir hüküm olarak indirdik. Andolsun, sana gelen bu ilimden sonra, onların heva (istek ve tutku) larına uyacak olursan, senin için Allah’tan ne bir yardımcı, dost, ne de bir koruyucu vardır.

 • Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri Öztürk:
  İşte biz o Kur’an’ı Arapça bir hüküm kaynağı olarak indirdik. Eğer sana gelen ilimden sonra onların keyiflerine uyarsan, Allah’tan sana ne bir dost nasip olur ne de bir koruyucu.

 • Yusuf Ali (İngilizce) Yusuf Ali (İngilizce):
  Thus have We revealed it to be a judgment of authority in Arabic. Wert thou to follow their (vain) desires after the knowledge which hath reached thee, then wouldst thou find neither protector nor defender against Allah.