حُنَفَاءَ لِلَّهِ غَيْرَ مُشْرِكِينَ بِهِ ۚ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَكَأَنَّمَا خَرَّ مِنَ السَّمَاءِ فَتَخْطَفُهُ الطَّيْرُ أَوْ تَهْوِي بِهِ الرِّيحُ فِي مَكَانٍ سَحِيقٍ
Hunefae lillahi ğayra müşrikıne bih ve mey yüşrik billahi fe keennema harra mines semai fe tahtafühüt tayru ev tehvı bihir rıhu fı mekanin sehıyk
Kelime
Anlamı
Kökü
حُنَفَاءَ
hanifler olun
لِلَّهِ
Allah’ı
غَيْرَ
مُشْرِكِينَ
ortak koşmadan
بِهِ
O’na
وَمَنْ
ve kim
يُشْرِكْ
ortak koşarsa
بِاللَّهِ
Allah’a
فَكَأَنَّمَا
sanki gibidir
خَرَّ
düşmüş
مِنَ
-ten
السَّمَاءِ
gök-
فَتَخْطَفُهُ
ve kendisini kapıyor
الطَّيْرُ
kuş
أَوْ
veya
تَهْوِي
sürüklüyor
بِهِ
onu
الرِّيحُ
rüzgar
فِي
مَكَانٍ
bir yere
سَحِيقٍ
uzak

 • Abdulbaki Gölpınarlı Abdulbaki Gölpınarlı:
  Allah’ı bir tanıyıp ona şirk koşmaksızın ve kim, Allah’a şirk koşarsa sanki havadan düşmüştür de kuş kapmıştır onu, yahut da rüzgâr almış, pek uzak bir yere sürüp atmıştır onu.

 • Abdullah Parlıyan Abdullah Parlıyan:
  Ve bütün bunları, O’ndan başka şeylere tanrısal nitelikler yakıştırmaksızın ve sahte, düzmece olan herşeyden yüz çevirip yalnızca Allah’a yönelerek yapın. Çünkü bilin ki, Allah’tan başkasına ilahlık yakıştıran kimse, gökten savrulup düşen, kuşların didikleyip kapıştığı, yahut rüzgarın uzak ıssız bir yere savurduğu kimse gibi, kendini boşlukta hisseder.

 • Adem Uğur Adem Uğur:
  Kendisine ortak koşmaksızın Allah’ın hanifleri (O’nun birliğini tanıyan müminler olun). Kim Allah’a ortak koşarsa sanki o, gökten düşüp parçalanmış da kendisini kuşlar kapmış, yahut rüzgâr onu uzak bir yere sürüklemiş (bir nesne) gibidir.

 • Ahmed Hulusi Ahmed Hulusi:
  Gayrını ona şirk koşmaksızın, Allâh için hanîfler (dûnunda bir tanrı düşünmeyenler) olun! Kim Esmâ’sıyla hakikati olan Allâh’a ortak koşarsa, o sanki semâdan düşmüş de kendisini kuş kapıyor yahut rüzgâr onu uzak bir mekâna atıp sürüklüyor gibidir.

 • Ahmet Varol Ahmet Varol:
  zira Allah’tan başkasına ilahlık yakıştıran kimse, gökten düşerek un ufak olan ve saçılan parçalarını kuşların didikleyip kaptığı, ya da rüzgarın ıssız bir köşeye savurduğu nesneye benzer.

 • Ali Bulaç Ali Bulaç:
  Allah’ı birleyen (Hanif)ler olarak, O’na (hiçbir) ortak koşmaksızın. Kim Allah’a ortak koşarsa, sanki o gökten düşmüş de onu bir kuş kapıvermiş veya rüzgar onu ıssız bir yere sürükleyip atmış gibidir.

 • Ali Fikri Yavuz Ali Fikri Yavuz:
  Allah için halis müslümanlar, O’na ortak koşmıyanlar olun. Her kim Allah’a ortak koşarsa, sanki o gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgâr onu uzak bir yere düşürüyor.

 • Bayraktar Bayraklı Bayraktar Bayraklı:
  Hiçbir şeyi ortak koşmadan samimi bir şekilde Allah`a yöneliniz. Kim Allah`a ortak koşarsa, onun durumu sanki gökten düşen ve kuşlar tarafından kapılıp kaçırılan ya da rüzgârın uzak bir yere savurduğu eşya gibidir.

 • Bekir Sadak Bekir Sadak:
  Allah’a ortak kosmaksizin O’na yonelerek pis putlardan kacinin, yalan sozden cekinin. Allah’a ortak kosan kimse, gokten dusup de kuslarin kaptigi veya ruzgarin bir ucuruma attigi seye benzer.

 • Celal Yıldırım Celal Yıldırım:
  Kim Allah’a ortak koşarsa, sanki o gökten düşüp de kuş onu tutup kapıyor veya rüzgâr onu ücra bir yere sürükleyip atıyor (gibi kendini boşlukta hisseder).

 • Cemal Külünkoğlu Cemal Külünkoğlu:
  Hiçbir şeyi O`na ortak koşmadan Allah`a yönelen kimseler olun. Kim Allah`a ortak koşarsa sanki gökten yere düşmüş de kuşlara yem olmuş ya da rüzgâr tarafından sürüklenerek ıssız bir köşeye atılmış gibi olur.

 • Diyanet İşleri Diyanet İşleri:
  Allah’a yönelen, O’na ortak koşmayan kimseler (olun). Kim Allah’a ortak koşarsa, sanki gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgâr onu uzak bir yere sürüklüyor gibidir.

 • Diyanet Vakfı Diyanet Vakfı:
  Kendisine ortak koşmaksızın Allah’ın hanifleri (O’nun birliğini tanıyan müminler olun). Kim Allah’a ortak koşarsa sanki o, gökten düşüp parçalanmış da kendisini kuşlar kapmış, yahut rüzgâr onu uzak bir yere sürüklemiş (bir nesne) gibidir.

 • Edip Yüksel Edip Yüksel:
  ALLAH’a ortak koşmayarak, kendinizi sadece O’na adayın. Kim ALLAH’a ortak koşarsa sanki gökten düşmüş ve kendisini akbaba kapmış veya rüzgar tarafından derin bir uçuruma sürükleniyor gibidir.

 • Elmalılı Hamdi Yazır Elmalılı Hamdi Yazır:
  Allah için, O’na eş koşmayan, O’nun birliğine inanmış kimseler olun. Allah’a ortak koşan kimse, gökten düşüp de kuşların kaptığı veya rüzgarın bir uçuruma sürüklediği şeye benzer.

 • Fizil-al il Kuran Fizil-al il Kuran:
  Allah’ın birliğini onaylayan kimseler olunuz, O’na ortak koşmayınız. Kim Allah’a ortak koşarsa sanki gökten yere düşmüş de kuşlara yem olmuş ya da rüzgâr tarafından sürüklenerek ıssız bir köşeye atılmış gibi olur.

 • Gültekin Onan Gültekin Onan:
  Hanifler olarak O’na (hiç bir) ortak koşmaksızın. Kim Tanrı’ya ortak koşarsa, sanki o gökten düşmüş de onu bir kuş kapıvermiş veya rüzgar onu ıssız bir yere sürükleyip atmış gibidir.

 • Harun Yıldırım Harun Yıldırım:
  Kendisine ortak koşmaksızın Allah’ın hanifleri. Kim Allah’a ortak koşarsa sanki o, gökten düşüp parçalanmış da kendisini kuşlar kapmış, yahut rüzgâr onu uzak bir yere sürüklemiş (bir nesne) gibidir.

 • Hasan Basri Çantay Hasan Basri Çantay:
  Allahın muvahhidleri, Ona eş tutmayanlar olarak (kaçının, çekinin). Kim Allaha eş koşarsa o, yüksekden düşüb de (parçalanmış ve) kendisini kuş kapmış, yahud rüzgâr onu uzak bir yere atmış (nesne) gibidir.

 • Hayrat Neşriyat Hayrat Neşriyat:
  Allah için, Hakk`a yönelen kimseler olarak O`na şirk koşan kimseler olmaksızın (o çirkin şeylerden sakının)! Kim Allah`a şirk koşarsa, bunun üzerine sanki (o), gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapıyor veya rüzgâr onu uzak bir yere sürüklüyor gibidir.

 • İbn-i Kesir İbn-i Kesir:
  Allah’a şirk koşmaksızın, hanifler olarak. Kim Allah’a şirk koşarsa; gökten düşüp de kuşların kaptığı veya rüzgarın uçuruma attığı bir şeye benzer.

 • İlyas Yorulmaz İlyas Yorulmaz:
  Allah’a ortak koşmadan, samimi içten gelerek yönel. Kim Allah’a ortak koşarsa, o kimse havaya kalkıp da kuşun kaptığı veya rüzgârın uzaklara sürüklediği herhangi bir şey gibidir.

 • İskender Ali Mihr İskender Ali Mihr:
  Hanifler (tek Allah’a teslim olan kullar), onunla (putlarla), O’na şirk koşmayanlardır. Ve kim Allah’a şirk koşarsa o taktirde sanki o, gökyüzünden düşmüş de böylece onu, kuş kapmış gibi veya rüzgâr, onu uzak bir mekâna (yere) atmış gibidir.

 • Kadri Çelik Kadri Çelik:
  Hiçbir şeyi O’na ortak koşmadan Allah’a yönelen kimseler olun. Kim Allah’a ortak koşarsa sanki gökten yere düşmüş de kuşlara yem olmuş ya da rüzgâr tarafından sürüklenerek ıssız bir köşeye atılmış gibi olur.

 • Muhammed Esed Muhammed Esed:
  (ve bunu,) O’ndan başka kimseye, hiçbir şeye tanrısal nitelikler yakıştırmaksızın (ve) sahte ve düzmece olan her şeyden yüz çevirip yalnızca Allah’a yönelerek (yapın): çünkü, bilin ki, Allah’tan başkasına tanrılık yakıştıran kimse, gökten savrulup düşen, kuşların didikleyip kapıştığı, yahut rüzgarın uzak, ıssız bir yere savurduğu kimseye benzer.

 • Mustafa İslamoğlu Mustafa İslamoğlu:
  batıldan yüz çevirip yalnız Allah`a yöneldiğinizi ve O`ndan başkasına ilahlık yakıştırdımadığınızı (isbat edin): zira Allah`tan başkasına ilahlık yakıştıran kimse, gökten düşerek un ufak olan ve saçılan parçalarını kuşların didikleyip kaptığı, ya da rüzgarın ıssız bir köşeye savurduğu nesneye benzer.

 • Ömer Nasuhi Bilmen Ömer Nasuhi Bilmen:
  Adil kimseler olduğunuz, Allah için şerik ittihaz etmemiş bulunduğunuz halde (o fenalıklardan kaçınınız) ve her kim Allah’a şerik koşarsa artık o sanki gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışmış veya onu rüzgâr uzak bir yere atıvermiş gibi bulunur.

 • Ömer Öngüt Ömer Öngüt:
  O’na ortak koşmadan, Allah’ın hanifleri (birleyenleri olun). Allah’a ortak koşan kimse, gökten düşüp de kuşların kaptığı veya rüzgarın bir uçuruma attığı şeye benzer.

 • Sadık Türkmen Sadık Türkmen:
  Allah’a yönelen, O’na ortak koşmayan (aracı edinmeyen) kimseler (olun). Kim Allah’a ortak koşarsa (aracı edinirse), sanki gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere sürüklüyor gibidir.

 • Seyyid Kutub Seyyid Kutub:
  Allah’ın birliğini onaylayan kimseler olunuz, O’na ortak koşmayınız. Kim Allah’a ortak koşarsa sanki gökten yere düşmüş de kuşlara yem olmuş ya da rüzgâr tarafından sürüklenerek ıssız bir köşeye atılmış gibi olur.

 • Suat Yıldırım Suat Yıldırım:
  Allah’a ortak tanımayan halis muvahhidler olun. Çünkü bilin ki Allah’a şirk koşan kimse, gökten düşüveren ve kuşların didik didik edip kapıştığı birine yahut rüzgârın uzak ve ıssız bir yere savurduğu kimseye benzer.

 • Süleyman Ateş Süleyman Ateş:
  Allah’a ortak koşmadan, halis olarak O’nu birleyenler olun. Kim Allah’a ortak koşarsa, o, sanki gökten düşmüş de kendisini kuş kapıyor veya rüzgâr onu, uzak bir yere sürüklüyor gibidir.

 • Şaban Piriş Şaban Piriş:
  Allah’a şirk koşmayan hanifler olun. Kim Allah’a şirk koşarsa, gökten düşüp de kuşların kaptığı veya rüzgarın uçuruma attığı kimseye benzer.

 • Tefhim-ul Kur'an Tefhim-ul Kur'an:
  Allah’ı birleyen (Hanif) ler olarak, O’na (hiç bir) ortak koşmaksızın. Kim Allah’a ortak koşarsa, sanki o gökten düşmüş de onu bir kuş kapıvermiş veya rüzgar onu ıssız bir yere sürükleyip atmış gibidir.

 • Yaşar Nuri Öztürk Yaşar Nuri Öztürk:
  Allah’a ortak koşmadan, hanîfler olarak... Allah’a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgâr onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

 • Yusuf Ali (İngilizce) Yusuf Ali (İngilizce):
  Being true in faith to Allah, and never assigning partners to Him: if anyone assigns partners to Allah, is as if he had fallen from heaven and been snatched up by birds, or the wind had swooped (like a bird on its prey) and thrown him into a far-distant place.